V současné době panuje v Mortalionu věk 13 bohů. S odkazy na ně se můžete setkat v každém dobrodružství. Hrdinové mohou získat například Arrasovu přilbu, Sošku bohyně Themidy nebo Argentovu lyru. Chcete vědět více o tom, ke komu se tyto kouzelné předměty odkazují?
Třináct bohů je v současnosti nejrozšířenější náboženský systém, ale není tomu tak všude. Na světě existuje řada míst, kde lidé stále uctívají staré bohy nebo bohy místní. Věk třinácti bohů začal Armageddonem v roce 3989 před Potopou. ARMAGEDDON představoval válku bohů, zhroucení starého světa a začátek nového. Sedm starých bohů bylo tehdy poraženo novou generací třinácti. Během série strašlivých katastrof a válečné vřavy vymřela polovina lidstva. Od toho roku se píší dějiny věku třinácti bohů.
Bohové reprezentují skutečně mocné síly a jsou vnímáni jako svatí. Váže se k nim spousta obřadů a legend. Obyčejní lidé jsou hluboce věřící a shledávají vliv bohů v běhu přírodních událostí, ale jiné zásahy do života lidí nejsou známy. Někteří říkají, že je tomu už dávno, co bohové přestali jevit zájem o lidský svět...
Pravdou je, že z minulosti je známo vícero příběhů, ve kterých bohové zasahovali i do lidských záležitostí. Některé jejich skutky bylo možno vykládat jako dobré či zlé. Obecně by však bylo lepší hovořit o protikladech řádu a porušení řádu. Ve všech bozích je přítomen sklon k oběma pólům, liší se však poměrem. Temné kulty vycházejí zejména z těchto bohů: Area, Arras, Manaem a také Diana a Mareun. To ovšem neznamená, že tito bohové jsou zlí, jen se jejich kult zaměřil na určité rysy. Bohové jsou totiž v mytologických příbězích nesmírně mocní a také velice složití a obsahují v sobě mnoho aspektů.
Současný pantheon se skládá ze 12 osob a třinácté, která stojí poněkud mimo jako opoziční síla. Kromě toho mají bohové své pomocníky - menší bohy, kteří bývají také uctíváni a mají více specifický okruh působnosti. Ještě nižšími pomocníky jsou vyslanci bohů - duchové a andělé. Spojením boha a smrtelníka vzniká polobůh.
DONORÉS (DONNOR) je vládce bohů a pán nebes. Je uctíván jako otec lidí, ačkoli není jejich stvořitelem. Donorés reprezentuje základy řádu a je jeho nejvyšším garantem. Do běhu věcí příliš nezasahuje.
AREA (ARMYRA) je manželkou Donorea. Představuje nezávislou ženskou tvořivou sílu. Area se jeví jako ochránkyně řádu manželství (tj. svazku mužského a ženského elementu) a zároveň působí jako temná hlubinná ženská síla. Její kult je hodně rozšířený a má mnoho podob.
ARGENT (ARGONT) je mladý bůh chránící před zlem. Je činným zastáncem řádu. Kromě toho je zpodobňován jako slunce a zářivá síla. Jeho kult je nesmírně oblíbený. Je patronem umění, bílé magie a věšteb.
DIANA (DIODÉ) je mladá panenská bohyně připodobňovaná k měsíci. Chrání zvěř a jeho bohyní lesů a lovu. Jako taková často působí proti lidem a musí být udobřována. Dokáže však často ukázat i láskyplnou tvář.
MAREUN (MORAIN) je vládce moří a bratr Donorea. Vytváří mořský svět, který je sám pro sebe. Jelikož moře obepínají kontinenty, má vliv i na zemi a dokáže způsobit zemětřesení. Jeho moc je tajemná a ničivá, své svěřence však ochraňuje.
THEMIDA (THEMAIDÉ) je vznešená bohyně moudrosti a magie. Je patronkou spravedlnosti a vyrovnanosti.
ARRAS (AGRÉS) je bůh ničivé síly a války. Je velmi energický a činný. Svou mocí pomáhá i škodí. Je krutý a nekompromisní.
ILYRIA (ILLENIA) je bohyně obnovující se síly života. Jako patronka rolníků přináší dobrou úrodu. Její charakter je velice smířlivý.
PELLIAS (PELOS) je posel bohů. Funguje jako vyvažovací element, spojka mezi bohy a lidmi i mezi bohy samotnými. Vynalezl řeč a je velkým zastáncem řádu. Do světa zasahuje nejvíce.
AFELIA (FELSIA) je mladá bohyně lásky a plodivé síly. Její moc je velmi široká a tvořící. Je také garantkou krásy a patronkou umění stejně jako Argent.
HALLEN (HENNAR) je božský kovář. Jako patron všech řemeslníků vyrábí nástroje pro bohy a je pro ně nepostradatelný. Reprezentuje sílu přetváření stejně jako oheň mění strukturu věcí.
ESTIA (ESIDA) je bohyně domácnosti a rodiny. Je sestrou Ilyrie. Na rozdíl od ní představuje sílu spojení. Garantuje soudržnost bohů spolu s Donoreem.
MANAEM (MENEM) je třináctý bůh, zneuznaný bratr Donorea. Když na něj kdysi v dávnověku nezbylo nic, o co by se mohl starat, pojal zášť a vymyslel smrt. Stal se pánem podsvětí, učinil vše živé (kromě bohů) smrtelným, a tím si vydobyl výsadní pozici, protože jednoho dne k němu stejně všichni přijdou. Donorés se s ním musel usmířit. Prosba k Manaemovi je součástí pohřebního obřadu. Jeho veřejný kult však neexistuje (nestaví se mu chrámy). Představuje negativní sílu (ve smyslu negace opozice - ovšem negace řádu není jeho nedostatek, je to pouze jiný řád). Jeho tvůrčí akt byl nesmírně silný, ale tím se jeho moc vyčerpala. Manaem je svrchovaným vládcem pouze v podsvětí. Černá magie ho považuje za svého kmotra.